Kadın itfaiyeciler: Her gittiğimiz görevde bize ‘Ağabey’ diye sesleniyorlar

Antalya İtfaiyesi’nin 4 kadın personeli, erkek meslektaşları tarafından istasyonun “kadın gücü” olarak adlandırılıyor.

Koruyucu kıyafetlerle göreve giden, bu nedenle erkek meslektaşlarından ayırt edilemeyen kadın itfaiyeciler, olay yerinde de erkek sanılarak “Ağabey, birader” hitaplarıyla karşılaşıyor.

Görevleri bitip maskelerini çıkarınca vatandaşın şaşkın bakışlarıyla karşılaştıklarını anlatan kadın itfaiyeciler, “Siz kadın mıydınız?” sorusunu sıkça duyduklarını söyledi.

Kadın itfaiyeciler, yaşadıkları deneyimleri ise şöyle anlatıyor:

26 yaşındaki Merve Nur Toy: “Sağlık çalışanı ablam ambulansla bir göreve geldiğinde beni tanıyamadı. Maskemi çıkarınca şaşırıp, kaldı. Bu durumla çok karşılaşıyoruz.”

“OO KADIN İTFAİYECİ”

25 yaşındaki Betül Erdal: “Her gittiğimiz görevde bize ‘Ağabey’ diye sesleniyorlar. Sonrasında maskemiz çıkınca ‘Oo kadın itfaiyeci’ diye şaşırıyorlar. Bu durum, beni mutlu ediyor.”

26 yaşındaki Seda Özyurt: “Genelde yüzümüz maskeyle kapalı olduğu için bizi tanımıyorlar. Maske çıkınca kadın olduğumuzu görüp, şaşırıyorlar. Hatta bize ‘Nasıl yapabiliyorsunuz, bu işin üstesinden nasıl gelebiliyorsunuz?’ diye soruyorlar. Genelde ileri yaştaki kadınlar bizi görünce şaşırıyor.”

28 yaşındaki Merve Yiğit: “Zorlukları seviyorum. Maske taktığımız görevlerde kadın olduğumuzu hiçbir şekilde anlamıyorlar. Maske çıkınca şaşırıyorlar.” (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x