Silikon Vadisi Bankası sorunu, ABD’nin iş raporu, İngiltere’nin GSYİH verisi – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Küresel piyasalar, orta ölçekli bir Batı Yakası bankasının sorunlarının, sektörün geneli için ne anlama gelebileceğine dair endişeler nedeniyle Perşembe günü ABD banka hisselerindeki sert satışlardan toparlandı. ABD’de aylık iş gücü raporu açıklanırken istihdam artışının, Şubat ayındaki çarpık artışın ardından trende geri dönmesi bekleniyor. Bu arada hisse senetleri, Gap, Oracleve {{0|DocuSign}’dan gelen güncellemelerdeki hayal kırıklığı nedeniyle kazanç çizgisini geçmekte zorlanıyor. İngiltere ekonomisi Ocak ayında yer çekimine meydan okumaya devam ederken Suudi Arabistan ve Rusya’nın bazı jestlerine rağmen petrol fiyatları, ABD ekonomisine ilişkin endişelerle düşüşe geçti.

İşte 10 Mart Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Küresel piyasalar, Silikon Vadisi’nden gelen haberlerin korkuları körüklemesinin ardından ABD’deki düşüşü takip etti

Küresel piyasalar, Fed‘in geçen yıl faizleri artırmaya başlamasından bu yana ABD bankacılık sektöründeki ilk stres işaretleriyle sarsıldı.

Silikon Vadisi Grubu olarak da bilinen SVB Financial Group (NASDAQ:SIVB), müşterilerinin nakit taleplerini karşılamak için satmak zorunda kaldığı tahvillerden 1,8 milyar dolar zarar etmesinin ardından bilançosunu onarmak için acilen 2,25 milyar dolar sermaye artırımı yapacağını duyurdu.

Banka, alınan önlemlerin sermaye düzeyini eski haline getireceğini vurgularken yeni girişimlerden oluşan müşteri topluluğunun, artan düzeyde nakit tükettiği mesajı, teknoloji sektörünün diğer bankalarda da – daha az şiddetli olsa da – daha genel sorunlara neden olabileceği korkusuna yol açtı.

Dow Jones Banks endeksi Perşembe günü haberlere tepki olarak %6’nın üzerinde düşerken S&P 500 Financials endeksi %4’ün üzerinde değer kaybetti. Bu arada SVB, Perşembe günü %60 değer kaybettikten sonra piyasa öncesi işlemlerde %47 daha düştü.

2. İstihdam artışı normale dönmeye hazırlanıyor

ABD’nin aylık istihdam raporu, günün manşetlerinden indirildiğinde işlerin ciddi olduğunu anlayabilirsiniz.

Şubat ayında iş gücü piyasasındaki gelişmeler, Fed’in iki hafta sonraki politika toplantısında alacağı kararda önemli bir faktör olacak ve rakamlar, Başkan Jerome Powell‘ın, merkez bankasının son iki toplantıda azalttığı enflasyonu kontrol altına almak için faiz artırım hızını yeniden artırmak zorunda kalabileceği uyarısında bulunmasından sadece üç gün sonra geldi.

Analistler tarım dışı istihdamın 205.000 artmasını bekliyor ki bu da geçen ay kaydedilen ve büyük kısmı mevsimsel ayarlamalar ve diğer istatistiksel tuhaflıklardan kaynaklanan 517.000’lik artıştan ziyade temel eğilime daha yakın gelecektir. Her zaman olduğu gibi iş gücüne katılım oranı ve ortalama saatlik kazançlardaki gelişmeler de rakamların nasıl yorumlanacağı üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır.

3. Hisse senetleri düşüyor; Gap ve Oracle’da hayal kırıklığı

SVB haberleri yankılanmaya devam ederken ABD hisse senetleri, istihdam raporu öncesinde düşüş eğiliminde ancak açıkçası, SVB’nin sorunlarının büyük ölçüde, oldukça kendine özgü kredi profilinin bir sonucu olduğu göz önüne alındığında, 2007-8’i hatırlayan hiç kimse henüz heyecanlanmıyor.

Teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 Perşembe günü %2’den fazla değer kaybettikten sonra %0,2 değer kazanarak biraz toparlandı. Ancak banka hisselerinde devam eden kayıplar nedeniyle Dow Jones %0,3 düşüş gösterdi. S&P 500 %0,1 geriledi.

JPMorgan (NYSE:JPM), Citigroup (NYSE:C) ve Wells Fargo (NYSE:WFC) %1 civarında düşüş gösterirken Bank of America (NYSE:BAC) hisseleri %0,6 geriledi. Kurumsal müşteri tabanından kaynaklanan marj baskısı endişeleri ile bu hafta %20 değer kaybeden Fifth Third Bancorp (NASDAQ:FITB) %2,4’lük bir kazanç elde etti.

Bankalar bir yana Gap (NYSE:GPS) hisseleri, hayal kırıklığı yaratan bir güncellemenin daha ardından dört ayın en düşük seviyesinden açılmaya hazırlanırken DocuSign (NASDAQ:DOCU) CFO’sunun, şirkette iki yıl bile kalmamışken görevine yeterlilik vermesinin ardından %13 düştü. Oracle (NYSE:ORCL) da çeyreklik güncellemesinin ardından %4 düştü.

4. İngiltere’nin GSYİH’si yine kırmızıdan uzak

İngiltere ekonomisi Ocak ayında yer çekimine meydan okumaya devam etti ve ilk tahminlere göre gayri safi yurt içi hasıla, %0,3 oranında artış gösterdi.

Bu, faiz oranlarındaki keskin artışa ve 2022’nin sonunda tüketici güvenindeki çöküşe rağmen üç aylık dönemsel büyüme oranının negatif bölgeye kaymaktan yine kaçındığı anlamına geliyor.

Rakamlar İngiltere Merkez Bankasına (BoE), iki hafta sonraki toplantısında faiz oranlarını yükseltmek için biraz daha hareket alanı sağlıyor. Enflasyon altı aydır yaklaşık %10 seviyesinde seyrediyor ve G7’deki diğer tüm ülkelerden daha yüksek. Ancak enflasyonun zirve yaptığı görülüyor ve Başkan Andrew Bailey hafta başında yaptığı açıklamada toplantıda faiz artırımının kesin olmadığını söyledi. Bu görüş Cuma günü sanayi üretimi ve inşaat çıktısı için beklenenden daha kötü gelen ayrıntılı verilerle desteklendi.

Bunun üzerine sterlin, %0,5 yükselerek son üç günün en yüksek seviyesine ulaştı.

5. OPEC üretimindeki düşüşe rağmen petrol geriledi

Ham petrol fiyatları, SVB haberlerinin tüm risk varlıklarına yansımasıyla son iki haftanın en düşük seviyesine geriledi.

WTI %0,9 düşüşle 75,08 dolardan işlem görürken Brent %0,7 düşüşle 81 dolardan alıcı buldu. Göstergeler; Platts’ın, OPEC’in üretiminin Şubat ayında günde 80.000 varil azaldığını öne süren raporundan ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov‘un, Suudi Arabistanlı mevkidaşıyla yaptığı görüşmenin ardından üretim seviyelerinin belirlenmesinde, iş birliğinin devam edeceğine dair taahhütlerinden pek destek görmedi.

Rusya, yaptırımlar nedeniyle Batılı alıcıların uzak durduğu kendi ihracatı için nispi fiyatları desteklemek amacıyla üretimi tek taraflı kısarak OPEC blokunun bazı üyelerini kızdırdı.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir