Ölü bulunan adamın cebinden sırlarla dolu notlar çıktı… FBI devreye girdi: “Bilmediğimiz bir şifre sistemi”

1999’da Ricky McCormick’in cesedi, açıklanamaz bir şekilde Missouri’deki bir mısır tarlasında, bugüne kadar hiç deşifre edilmemiş iki sayfalık şifreli notlarla birlikte bulundu.

30 Haziran 1999’da 41 yaşındaki Ricky McCormick’in cesedi, St. Louis, Missouri’nin 20 mil dışındaki bir mısır tarlasında bulundu. Yoksul olduğu ve muhtemelen akıl sağlığı sorunlarından mustarip olduğu için McCormick’in ölümü, çok da önemsenmedi, ta ki cebindeki şifreli notlar fark edilinceye kadar.

Gerçekten de, Ricky McCormick vakasında göründüğünden daha fazlası var. Onu tanıyanlara göre, Ricky McCormick muhtemelen uyuşturucu kaçakçılığına karışmıştı ve St. Louis’de birkaç tehlikeli figürle çalıştığı biliniyordu.

Çalıştığı benzin istasyonuna yakın bir yerde ölü olarak bulunan 41 yaşındaki Ricky McCormick’in cebinden çıkan iki sayfalık not, bugün bile çözülemedi. FBI, notta kullanılan kod sistemiyle daha önce hiç karşılaşmadıklarını söyledi.

14 Haziran 1958 yılında doğan Ricky McCormick, genç yaştan itibaren akıl sağlığı sorunları ile mücadele ediyordu. Okul hayatı boyunca tuhaf birçok davranışı oldu; tenefüsleri kendi başına takılıyor ve arkadaşlarına garip hikâyeler anlatıyordu. Hatta kuzeni onun zaman zaman şizofren olduğunu düşünüyordu. Liseyi bitirdiğinde doğru düzgün okuyamıyordu.

“RASTLANAN BİR DURUM DEĞİL”

Polis, Ricky McCormick’in cesedini incelediğinde, bir tür kodla yazılmış iki sayfalık el yazısı notlar buldu. Notlar, FBI’ın Kriptoloji Kayıt Birimi’ne (CRRU) gönderildi ancak seçkin kod kırıcılar şifreyi kıramadı. CRRU şefi Dan Olson, River Front Times’a, “Bu kadar uzun ve önemli bir çözülmemiş şifremizin olması sık rastlanan bir durum değil” dedi. “Karakterler rastgele değil. Sorun şu ki, neden çözülemez olduğunu bilmiyoruz.”

En sonunda Mart 2011’de, McCormick’in notları FBI tarafından halka açıklandı ve kamu yardımı talep edildi. Kısa süre sonra ipuçları geldi. Fox News’e göre, amatör şifre kırıcılar, McCormick’in notlarının ilaç almayı hatırlattığını, “Seth” adını ve hastane terminolojisini içerdiğini öne sürdü. Ancak ne McCormick’in ailesi ne de FBI ikna olmuştu.

“BİLMEDİĞİMİZ BİR ŞİFRE SİSTEMİ”

FBI, McCormick’in notlarının bir tür mesaj içerdiği konusunda ısrar ediyor. Olson, “Klavyede anlamsız, keyfi vuruşlar olan pek çok şeye bakıyoruz” dedi. “Olay bu değil.”

Sonuç olarak ne McCormick’in nasıl öldüğü ne de cebindeki notlar çözüldü. Ancak yine de FBI olanı biteni bilmek istiyor. Olson, “Alışveriş listesi veya aşk mektubu yazdığını öğrensek bile, kodun nasıl çözüldüğünü görmek isteriz. Bu hakkında hiçbir şey bilmediğimiz bir şifre sistemi.”

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir