Muharrem İnce: Ben aday olmazsam Erdoğan ilk turda alır

Memleket Partisi Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Oğuzhan Uğur’un YouTube kanalı olan Babala TV’de ‘Mevzular Açık Mikrofon’ programına katıldı.

4 saatte 650 binden fazla izlenen 3 saat 14 dakikalık yayında İnce’nin yaptığı açıklamalardan satır başları şöyle:

SORUMLU BEN DEĞİLİM, MERAL AKŞENER: (Erdoğan’ın hayatındaki en yüksek oy oranına ulaşmasını nasıl başardınız?) Burada Erdoğan çok yüksek oy almış, çok haklısın. Sorumlusu Meral Akşener’dir, ben değilim.

DAMAT SEÇMİYORUZ: (Bir seyircinin “Kılıçdaroğlu’nun nezaketi, davranışları…” sözleri üzerine) Sülaleye damat seçmiyoruz, devleti yönetecek kararlı adam arıyoruz.

KILIÇDAROĞLU ÖNÜMÜ AÇMADI: (“Kılıçdaroğlu’na haksızlık yapamam, ben vefalı bir insanım. Beni cumhurbaşkanı adayı yapmışsa ben asla karşısına çıkmam, karşı karşıya gelmem” sözlerinin hatırlatılması üzerine) Bu sözlerin hepsi bana aittir, doğrudur. Ama eksiktir. 2018’in şubatında kurultay yaptık. Kurultayda ben yenildim, Kılıçdaroğlu genel başkan oldu. Yanına gittim, mart başıydı. ‘Siz bizim genel başkanımızsınız, ben yenildim’ dedim. ‘Seçim ufukta. Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız?’ dedim. ‘Hayır olmayacağım’ dedi. ‘O zaman aç önümü ben olayım’ dedim. Önümü açmadı! Mart geçti, nisan geçti, 15 gün geçti aradan. Adaylıklar başladı. Meral Akşener sahada geziyor. 4 Mayıs günü benim adaylığım açıklandı. Partide 12-13 milletvekili beni destekliyordu. Hepsini tırpanladı. Ben bu lafı ettim, doğru. Ama o zaman beni destekleyen milletvekillerinin boynunu koparmamıştı. Hepsini tırpanladı. Ön seçimle gelen milletvekillerini listeye koymadı. İntikam aldı onlardan. Sonra ben dedim ki, CHP Genel Başkanlığına karşı aday olmam dedim, doğru diyorum. Ben şimdi CHP Genel Başkanı adayı değilim, ben artık Memleket Partisi’ndeyim. Yani Kılıçdaroğlu’na CHP’de sana karşı aday olmam dedim, ben Cumhurbaşkanlığında aday olmam dedim mi? Bana selam veren kimse bırakmadılar partide.

BEŞLİ, ALTILI AKLIM ERMEZ: (‘Beşli Çete’ sorusu üzerine) Benim muhatabım siyaset kurumudur. ‘Beşli’, ‘altılı’ aklım ermez. Ben siyasetçiyim. Beşli çete dedin, Kılıçdaroğlu gidip açılış yaptı. Ben açılış yapmadım. Ben AKP döneminde yapılan bütün ihaleleri inceleyeceğim. Bunlarda yolsuzluk varsa, yetkili mahkemelere gönderirim. Benim görevim geçmiş dönemi inceleyip, yargıya göndereceğim.

KORKUYORUM: (Muhalefete muhalefet eleştirisi) Benim korkularım var. Erdoğan’ın kazanmasından da korkuyorum, millet ittifakının kazanmasından da korkuyorum.

SIRADAN SEMPATİZAN: (Memleket Partisi adayının Erdoğan portresi önünde fotoğrafı ortaya çıkması) Geçmişte Erdoğan’ı desteklemiş insanlara ‘kalın siz’ dersek bu seçimi nasıl kazanacağız? (Muhalefeti aynı nedenle eleştirdiği hatırlatılınca) Ama sen bana bir örnek veriyorsun, ben sana 77 örnek veriyorum. Bu arkadaş AKP’yi desteklemiş olabilir. Milletvekili değil, bakanı değil. Sıradan bir sempatizan. Hatalısınız çocuklar.

DANS ÜZERİNDEN SİYASET YAPMAYIN: (Gaz pedal dansı) Dans üzerinden siyaset yapmayın. Bu Tayyip Erdoğan taktiği.

ADAY OLMAZSAM: Ben aday olmazsam Erdoğan ilk turda alır. İkinci tura ben bırakıyorum seçimi.

SON SEÇİM DEĞİL: CHP sözcüsü “Köprüden önce son çıkış” diyor. Her seçimde bu yalanla korkutarak insanlardan oy alıyorlar. Hiçbir seçim son seçim değildir. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir