Meclis’teki 23 Nisan özel oturumuna damga vuran an! Binali Yıldırım’ın konuşması ayakta alkışlandı

TBMM Genel Kurulu, Meclis’in 103’üncü açılış yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Meclis Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında özel gündemle toplandı. Genel Kurulun açılışında saygı duruşundu bulunuldu.

AK Parti grubu adına konuşan Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayarak, kendisinin de 3 dönem kuralına takılan milletvekilleri arasında yer aldığını söyledi.

Bu nedenle, bu konuşmanın kendisi için özel bir anlam ifade ettiğini kaydeden Yıldırım, “Milletvekili, bakan, başbakan, TBMM başkanı gibi şerefli görevlerle çıktığım bu millet kürsüsünde son kez huzurlarınızdayım. Umarım ve dilerim ki naçizane ismimiz bu büyük millete, bu büyük ülkeye hizmet etmiş birisi olarak yad edilsin. Şükürler olsun milletimizin hizmetinde uzun yol arkadaşı olduk ve millettin emanetine halel getirmedik. Türkiye’nin lideri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile yarım asra varan bir yol arkadaşlığımız var. Bu güzel yolculuk ve bu yol arkadaşlığı hayatımın en anlamlı değerlerinden birisidir” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerle ilgili de “Seçim inşallah Türkiye’yi demokraside, hukuk düzeninde, kalkınma ve refahta daha ileri götürecek sonuçlar sağlar” temennisinde bulundu. Yıldırım konuşmasının ardından cebindeki Türk Bayrağını çıkarıp açarak İstiklal Marşı’nın ilk kıtasını okudu.

Yıldırım’ın açıklamalarından satır başları şöyle; Sizlerin şahsın aziz milletimizi hürmetle selamlıyorum. Milli egemenlik ve çocuk bayramımız kutlu olsun. Bugün çocuklarımıza bayram olarak armağan eden Gazi Meclisimizin ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve milli mücadelemizi yöneten bütün milletvekillerini saygıyla, rahmetle, şükranla yad ediyorum. İlk Meclisimizden bugüne kadar bu yüce çatı altında vekalet yönetimini üstlenen bütün milletvekillerimize şükranlarımızı sunuyorum.

27. Yasama Yılı’nın bu son özel toplantısında yasama dönemi içerisinde hayatını kaybeden Deniz Baykal, Yakup Taş, İmran Kılıç, İsmet Uçma, Markar Esayan, Kazım Arslan ve Erdin Bircan milletvekillerimize de Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelerine ve yakınlarına bir kez daha başsağlığı dileklerimi iletiyorum.

Yine asrın felaketi olarak adlandırılan bilim adamlarınca bin yılda bir görülecek Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza da Rabbimden rahmet, yakınlarına da sabır diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Depremde yaralanan vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. Rabbimin izniyle devlet ve millet olarak dayanışmamız sayesinde yaralar süratle sarılıyor, hep beraber yeniden doğruluyoruz.

Mübarek Ramazan bayramımızın 23. Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile aynı güne denk gelmesi çok manidar bir güzelliktir. Bu vesileyle aziz milletimizin her iki bayramını da yürekten tebrik ediyorum. Allah devletimizi, milletimizi payidar kılsın ve nice bayramlara, Ramazan bayramlarına ve nice 23 Nisan’lara kavuştursun.

Dünyanın hiçbir ülkesinde eşi olmayan 23 Nisan çocuk bayramı Türkiye’nin ve dünyanın bütün çocukları için kutlu olsun. Allah, Türkiye ve dünyanın bütün çocuklarının umudunu, geleceğini ve yüzünü güldürsün.

14 Mayıs seçimleri şimdiden hayırlı olsun. İnanıyorum ki milletimiz güven ve istikrardan geri adım atılmasına izin vermeyecektir. Milletimizin talepleriyle bizim taleplerimiz daima aynıdır. Seçim inşallah Türkiye’de demokraside hukuk düzeninde kalkınma ve refahta istikrarı daha ileri götürecek sonuçları sağlayacak.

Cahit Sıtkı’nın dediği gibi, ‘Memleket isterim… Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun. Kuşların, çiçeklerin diyarı olsun. Memleket isterim… Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun. Kardeş kavgasına bir nihayet olsun. Memleket isterim… Ne zengin fakir, ne sen-ben farkı olsun. Kış günü herkesin evi barkı olsun. Memleket isterim… Yaşamak sevmek gibi gönülden olsun. Olursa bir şikayet ölümden olsun.’

“BAYRAKLARI ASALIM”

Sözlerimizi tamamlarken yıllardır büyük Türkiye davasına beraber hizmet ettiğim bütün yol arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi ifade ediyorum. Onların akıl teri sayesinde milletimize hizmet ettik, eserler verdik. Yüzümüz ak, alnımız açık oldu. Sizlere veda ederken diyorum ki, Allah milletimizi, devletimizi daima payidar kılsın. Türkiye düşmanlarına fırsat vermesin. Birliğimiz, dirliğimiz, kardeşliğimiz dayanışma ruhumuz daim olsun. 

Ceketinin iç cebinden Türk bayrağını çıkaran Yıldırım kürsünden İstiklal Marşı’nı okudu;

‘Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak
O benimdir, o benim milletimindir ancak.’

KONUŞMASI AYAKTA ALKIŞLANDI

Yıldırım, ‘Bayrakları asalım’ diyerek sözlerini noktalarken konuşması da vekiller tarafından ayakta alkışlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir