İstanbul’da kentsel dönüşümün ayrıntıları ortaya çıktı: Kira desteği verilecek mi?

İstanbul’da beklenen büyük deprem nedeniyle kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor. 

İktidar yeni binaların yapımı için de harekete geçiyor.

Sabah’ta yer alan habere göre, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve AK Parti grubu, yeni kentsel dönüşüm yasa teklifi üzerinde çalışmalarına başladı. 

Teklif gelecek günlerde son şeklini alarak Meclis gündemine taşınacak. Yasanın çıkmasıyla İstanbul’da dönüşümün hızlanması hedefleniyor.

İMAR SORUNU 

İstanbul’un bazı ilçeleri yoğunluklu olmak üzere imar kaynaklı sorunlar bulunuyor. Okul, spor salonu, park gibi amaçlarla ayrılmış imara kapalı alanların önemli bölümüne geçmişte binalar yapıldığı tespit edildi.

İstanbul’un ilçelerindeki binaların yüzde 10’a yakın bölümünün bu şekilde imara kapalı alanlar üzerinde olduğu belirtiliyor. 

Bu alanlar imara kapalı olduğundan depreme dayanıksız yapılar yıkılıp yenisi yapılamıyor. Binalarda oturanlar da ruhsat alamayacağı için dönüşüme yanaşmıyor.

DÜŞÜK FAİZ VE UYGUN TAKSİT OLANAĞI SAĞLANACAK 

Yasa kapsamında öncelikli olarak bu sorunun çözümü sağlanacak. İmara kapalı alanlarda evi olanlar için rezerv alanlarda belli ücret karşılığında konut verilecek. 

Vatandaşa rezerv alandaki ev için düşük faiz ve uygun taksit olanağı sağlanacak.

İmara kapalı alanlarda yıkılan evlerin yerine yenisi yapılmayacak. Buralar ya amacına uygun kullanılacak ya da yeşil alanlar, parklara çevrilecek. Böylece şehrin de rahatlaması sağlanacak.

Şu andaki kentsel dönüşüm mevzuatında riskli binalarla ilgili yıkım aşamasında bir sorun yaşanmıyor. Sorun, yıkılan binanın yerine yenisinin yapımı aşamasında ortaya çıkıyor.

MÜLKİYET HAKKINA AYKIRI SONUCUNA VARILDI

Örneğin yeni yapılacak binanın ruhsatı için belediye başvurusunda tüm maliklerin rıza ve imzası gerekiyor. Uzlaşma sağlanamadığı için de işler uzadıkça uzuyor.

Dönüşümün her aşamasında kararlara üçte iki çoğunluk koşulu getirilmesi düşünülüyor. İlk etapta bunun salt çoğunluk ile yapılması düşünüldü ancak Anayasa’nın mülkiyet hakkına aykırı olabileceği sonucuna varıldı.

KİRA DESTEĞİ VERİLECEK Mİ?

Evini kentsel dönüşüme verenlere yapılan kira yardımlarının da arttırılması planlanıyor. 

Birçok kişinin kiralar nedeniyle kentsel dönüşüme sıcak bakmadığı, kira yardımının artması ile birlikte binasını yenileyeceklerin de artacağı düşünülüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde kentsel dönüşümle ilgili bir başkanlık kurulacak. Altında ise arsa üretiminden gelir getirici işlemlere kadar birçok genel müdürlük oluşturulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x