HDP yeni parti ve yeni yüzlerle yarışa giriyor

NAMIK DURUKAN/ANKARA- HDP’nin mevcut milletvekilleri ve parti yöneticilerinden çoğu siyasi yasak ve iki dönem engeline takılarak liste dışı kaldı. HDP’nin 56 milletvekilinden 36’sı Yeşil Sol listesinde yer almazken, bazı parti yöneticileri ve milletvekilleri ise “seçilmesi zor” yerlerden aday gösterildi. 81 ilde güçlü adaylarla yer almak istediğini açıklayan parti yönetimi, ittifak ortağı EHP’den Hakan Öztürk, SMF’den Cemil Güngören, TÖP’den Perihan Koca, EMEP’ten İskender Bayhan’ı İstanbul’dan, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan’ı Ankara’dan, EMEP’ten Sevda Karaca Demir’i ise Gaziantep’ten, ESP’den Çiçek Otlu, SDP’dan Kezban Konukçu’yu İstanbul’dan aday gösterdi.

SYKP’den Tülay Hatimoğulları yeniden Adana’dan, DP’den Burcugül Çubuk ise İzmir’den aday gösterildi. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan Van’dan, Mithat Sancar ise Şanlıurfa’dan aday oldu.

Çandar Diyarbakır’dan

Listede azınlık ve inanç temsilcilerine de yer verilirken, İmralı heyetinde yer alan eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder İstanbul 1’inci bölgeden aday yapıldı. Gazeteci yazar Hasan Cemal, akademisyen Onur Hamzaoğlu, sanatçı Kerem Fırtına, Özgül Saki, İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan İstanbul, Diyarbakır Barosu eski başkanı Mehmet Emin Aktar, gazeteci yazar Cengiz Çandar ve akademisyen Sevilay Çelenk Özen Diyarbakır’dan aday yapıldı. Abdullah Öcalan’ın avukatlarından Nevroz Uysal ile DEP eski Milletvekili merhum Orhan Doğan’ın kızı gazeteci Ayşegül Doğan Şırnak’tan aday gösterildi. Yeşil Sol listelerinde toplam 203 kadın aday yer aldı. Kadın örgütü temsilcilerinden Ayten Kordu Tunceli’den, HDP’nin eski eş genel başkanı tutuklu Selahattin Demirtaş’ın danışmanlarından Ferhat Kabaiş ise Adana’dan aday gösterildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir