HDP Eş Genel Başkanı Buldan: 14 Mayıs’ta kadınlar açısından bir rejim oylaması yapılacak

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Kadınlara karşı daha çok suç, daha çok suçlu yaratmanın antlaşmalarını yaparak; kadına yönelik şiddeti imzaladıkları protokollerle güvence altına alarak, kadın düşmanlığı ittifaklarını kuranlara kadınlar olarak asla geçit vermeyeceğiz. Biz kadınlar iyi biliyoruz ki 14 Mayıs seçimleri kadınlar için salt bir iktidar seçimi değildir. 14 Mayıs’ta kadınlar açısından bir rejim oylaması yapılacaktır. Bu nedenle kendi varlıklarını, kadınların yokluğu üzerinde kuranlara karşı 14 Mayıs seçimlerinde en güçlü cevabı biz kadınlar vereceğiz. Buradan bunun sözünü veriyoruz” dedi.

Yeşil Sol Parti’nin, “Kadın Seçim Bildirgesi” bugün Ankara’da açıklandı. Toplantının açılışını HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan yaptı.

Buldan şunları söyledi:

“Uzun zaman önce kadınlar olarak koyulduğumuz yolu bu zamanlara getirmenin, bu güçlü noktaya ulaştırmanın sonsuz gururunu ve heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Bu güçlü ruh birliktelikle bugün bu noktada olmamızı sağlayan çok renkten, çok dilden, çok inançtan kadını aynı saflarda buluşturan kıran kırana bir kadın mücadelesi tarihi vardır. Kadınların umudunu her daim diri tutan bir inanç vardır, kararlı bir duruş vardır.

Her türlü zorluğa ve engellemeye rağmen yaşamını, emeğini hiç tereddüt etmeden cömertçe bu mücadeleye katan tarihi yürekli, cesur kadınları vardır. Bu kıymetli emeğin sahibi olan başta cezaevlerindeki ama aynı zamanda sürgündeki bütün kadın yoldaşlarımızı; hiç duraksamadan, hakikatlerin izini süren, kayıpların, faili meçhullerin hesabını soran, adalet arayan, barış nöbetlerinde sabahlayan bütün kadınları; kadınlara karşı işlenen her türlü suça karşı tavrını ortaya koyan, kadın hakları için meydanları, alanları asla boş bırakmayan sözün, siyasetin, müzakerenin yollarını aşındıran bütün kadın örgütlerini ve aktivistleri; iş yerinde, köyünde, tarlasında, mahallesinde her türlü talana, yıkıma, sömürüye meydan okuyan kadınları hepinizi, hepimizi en içten duygularımla selamlıyoruz.

“Bu seçimlerde elde edeceğimiz başarı bizim olacak”

Bugün bu kürsü bizim, bu beyanname bizim, bu seçimler bizimdir. Bu seçimlerde elde edeceğimiz başarı bizim olacaktır. Yeni yüzyıl bizim, zafer bizimdir. Şimdi büyük direnişimizi görkemli mücadelemizi büyük değişime, yeniden inşaya ulaştırma zamanıdır. Kadın beyannamemiz; kadınların yıllardır mücadelesini yürüttüğü kadın hak ve özgürlüklerinin, demokrasinin, eşitlik ve adaletin beyannamesidir. Beyannamemiz

“14 Mayıs seçimlerinde kadınlar olarak meydan okuyoruz”

Deniz Poyraz’ların ve onun yoldaşlarının mücadele beyannamesidir. Saçlarını direniş bayrağı yapan İranlı kadınların, Urfa’da adalet için direnen Emine Şenyaşar’ın, Afganistan’da imha uygulamalarına direnen kadınların ve dünyanın dört bir yanında ataerkil ve faşizm zulmüne karşı direnen bütün kadınların onurlu mücadelesinde bir kez daha ortaklaşmamızdır. Onların bu iktidardaki zihniyet ortaklarına 14 Mayıs seçimlerinde kadınlar olarak meydan okuyoruz, buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz.

Kadın mücadelemize karşı geliştirilen kumpaslara karşı kendi seçeneklerimizi yaratarak ilerleyişimize devam ediyoruz. O nedenle önümüzdeki seçimleri Yeşil Sol Parti olarak karşıladığımızı bir kez daha bu kürsüden belirtmek istiyorum. Seçimlere Emek ve Özgürlük İttifakı’yla, kadın ittifakımızla tüm ezilenlerin güçlü ittifakıyla giriyoruz. 20 yıldır iktidarı elinde tutanlar bu süre içerisinde kadınlara her türlü şiddet biçimini, sömürüyü, eşitsiz yaşamı, ağır yoksulluğu, katliamları reva gördüler. Siyasetiyle, yargısıyla, bürokrasisi ve kirli medyasıyla kadınlara karşı her türlü suçun kapılarını sonuna kadar açtılar. Elbette ki bunu unutmayacağız, unutturmayacağız.

“Yüzyılın felaketine karşı, yüzyılın inşasını gerçekleştirmek için geliyoruz”

Biz kadınlar bu hesabı sormak için bir kadın partisi olan HDP’nin fikriyatını Yeşil Sol çatısı altında seçimlere taşıyarak geliyoruz. Yüzyılın felaketine karşı, yüzyılın inşasını gerçekleştirmek için geliyoruz. Biz kadınlar tam eşitlik, gerçek demokrasi için, hakikatlerin gün yüzüne çıkarılması ve tarihsel bir yüzleşme için, koşulsuz adalet için geliyoruz. Erkek iktidara bağlı saray yargısına karşı tam bağımsız, gerçek bir yargı için geliyoruz. Kadınların önlenebilir şiddet ve cinayetlerde yitirilmemesi için geliyoruz. Kadınların perdelenen emeğini görünür kılmak için ve kadınların emeğinin ama aynı zamanda yaşamını güvence altına almak için geldiğimizi bir kez daha bu kürsüden ifade ediyoruz.

Tüm yönetim ve temsil kademelerinde, karar mekanizmalarında eşit temsiliyet için eş başkanlık sistemini sarsılmaz bir güvenceye kavuşturmak için geliyoruz. Kazanılmış tüm haklarımızı korumak ama aynı zamanda geliştirmek için geliyoruz. 6284 No’lu Yasayı dokunulmaz hale getirmek; İstanbul Sözleşmesi’ni etkin bir biçimde uygulamaya koymak için geliyoruz. Kayyum gaspından hesap sormak, bizim olan ne varsa geri almak için geliyoruz.

“14 Mayıs seçimlerinde en güçlü cevabı biz kadınlar vereceğiz”

Kadınlara karşı daha çok suç, daha çok suçlu yaratmanın antlaşmalarını yaparak; kadına yönelik şiddeti imzaladıkları protokollerle güvence altına alarak, kadın düşmanlığı ittifaklarını kuranlara kadınlar olarak asla geçit vermeyeceğiz. Biz kadınlar iyi biliyoruz ki 14 Mayıs seçimleri kadınlar için salt bir iktidar seçimi değildir. 14 Mayıs’ta kadınlar açısından bir rejim oylaması yapılacaktır. Bu nedenle kendi varlıklarını, kadınların yokluğu üzerinde kuranlara karşı 14 Mayıs seçimlerinde en güçlü cevabı biz kadınlar vereceğiz. Buradan bunun sözünü veriyoruz.

İktidara demokrasi ve insan hakları vaatleriyle gelmişlerdi, kadın düşmanı politikalar ile ve ittifakları gidecekler. Onları biz kadınlar göndereceğiz. Kadınlar değişim ve dönüşümün, yeniden inşanın kurucu gücüdür. Her zaman olduğu gibi bu seçimlere de eşit temsiliyet vaadinden fazlasıyla, eşit temsiliyet ile geliyoruz. Önümüzdeki dönemde siyasette en güçlü şekilde yerimizi alarak tarihsel rolümüzü oynayacağımıza bir kez daha söz veriyoruz.

Kadınlar olarak üçüncü yolda birleşiyoruz. Üçüncü yolda yeni bir başlangıç, yeni bir yüzyıl diyoruz. Bu yol, bu güç, bu irade Yeşil Sol’da, Emek ve Özgürlük İttifakı’mızla, kadın ittifakımızla mücadelemizi zafere ulaştıracaktır. Her zaman olduğundan çok daha fazla kararlılık ve azimle büyük yürüyüşümüzü devam ettirme zamanıdır. Özgürlük ağacının kökleri yeterince güçlü ve derindir. Şimdi güneşin ışığında Yeşil Sol ağacının etrafında kenetlenerek zaferi kucaklamaya çok daha yakınız, çok daha hazırız.” (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir