Glassnode BTC’nin genel görünümü için bir perspektif sundu

Investing.com – Blockchain analiz şirketi Glassnode verilere dayandırdığı raporunda Bitcoin için genel bir bakış açısı ortaya koydu.

Bitcoin, Mart ayında yükselişine devam ederken dün 28.500 dolara kadar uzanarak Haziran 2022’den bu yana en yüksek değerine ulaştı. Bu yükseliş kimileri için boğa sezonunun başlangıcı olarak görülürken temkinli yaklaşanlar, mevcut seviyelerden bir düzeltme olabileceği şeklinde uyarılarda bulunuyor. 

Glassnode ise yaptığı ölçümlere göre Bitcoin ağ etkinliğinin önceki boğa döneminin ilk aşamasına benzer şekilde arttığını belirtti. Glassnode raporunda ağ etkinliğinin artarak devam etmesinin Bitcoin’in boğa sezonuna ilk aşamasında olabileceği yönünde güçlü bir kanıt olduğunu iddia etti.

Blockchain verilerine göre ise BTC’nin aylık ortalama işlem sayısı, geçen hafta 310 bine yaklaştı. Bu rakam ise BTC’nin 2021’de rekor seviyesine çıkmadan önce Nisan ayından bu yana görülen en yüksek seviye.

Glassnode raporunda bulgularını açıklamaya devam ederken Blockchain üzerinde her gün 122 binden fazla benzersiz işlem gerçekleştiğini vurguladı ve bunun ortalamanın %90 üzerinde bir rakam olduğunun altını çizdi. Glassnode, Bitcoin ağındaki yeni kullanıcıların arttığını gösteren bu seviyelerin, daha önce 2017 yılında ulaşan fiyat zirvesi ve 2020 – 2021 dönemindeki boğa sezonunda kaydedildiğini hatırlattı.

Bitcoin ağındaki işlem artışı beraberinde ağ tıkanılığına yol açarken işlem maliyetlerinin de artmasına yol açıyor. Blockchain ağını güvence almak için bu ücretleri alan madenciler, bu sayede önemli bir kâr elde etme aşamasına girdi. Öyle ki geçen seneki kargaşanın ortasında düşen fiyata bağlı olarak zarar eden ve birçok iflas haberine konu olan madencilik sektörünün geliri, şimdi Haziran 2022’den bu yana en yüksek seviyesinde bulunuyor. Bitcoin madencilik sektörü gelirinin günlük yaklaşık 23 milyon dolara yakın olduğu tahmin ediliyor. Bu bulgu da Bitcoin’in boğa sezonunun başında olduğuna dair tezi kuvvetlendiriyor. 

Glassnode, ayrıca BTC’nin piyasa değeriyle gerçekleşen değerini karşılaştırdığı MVRV çarpanına göre Bitcoin fiyatındaki iskontolu durumun sona erdiğini belirtti. Bunun yanında kısa vadeli BTC işlemlerini ele alan analiz firması, döngünün dip seviyelerde olduğuna dikkat çekerek kârlı yatırımcıların büyük çoğunluğunun varlıklarını tutmaya devam ettiğini aktardı. 

Tüm bu bulgulara göre haftalık raporunda son durumu özetleyen Glassnode analistleri, çok sayıda uzun vadeli yatırımcının bu ralliyi benimsediklerini iddia etti. Bu da mevcut kriz ortamında Bitcoin, küresel finans siteminin geleceğinde önemli bir role sahip olacağı inancına bağlanıyor. 

Bu ay ABD tarihinin en büyük ikinci banka iflası Silicon Valley Bank’in çöküşüyle yaşandı. Bu olumsuz gelişme küresel finans sistemi açısından önemli bir sorun olarak fiyatlandı. ABD’deki bankacılık krizi için hızlı aksiyon alan Fed, aylardır sürdürdüğü sıkılaştıcı para politikasına zıt bir şekilde bankalara likidite desteği sunmak zorunda kaldı. Bu da hem altın hem de Bitcoin fiyatında ciddi yükselişlere neden oldu.

Bitcoin, son bir haftada %30’a ulaşan değer artışı kaydederken dün 27.100 – 28.400 dolar aralığında dalgalandı. Bugün ise yönünü yeniden yukarı çeviren Bitcoin, son saatte yeniden 28.000 dolar bandına adım attı.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir