Danışmanlık Devi: AVAX ve Bu 2 Altcoin Bitcoin’i Geçebilir!

Danışmanlık devi The Motley Fool’un analistlerinden Dominic Basulto, son zamanlarda yükselişe geçtiği üç altcoin’i paylaştı. Bu coinler ETH, ADA ve AVAX olarak karşımıza çıkıyor. İşte detaylar…

Analist; AVAX, ETH ve ADA için umutlu

Kripto piyasasında tüm gözler, piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in (BTC) üzerinde. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere bir noktada, Bitcoin 30.000 dolara kadar yükseldiği için yıl içinde yüzde 80’den fazla artış gösterdi. Ancak Bitcoin son günlerde geri çekilmeye başladı ve şu anda son 30 gün içinde yalnızca yüzde 3 artış göstermiş durumda. Aynı zamanda, bazı kriptolar Bitcoin’in genel performansına ayak uyduruyor.

Örneğin, Ethereum (ETH) yıl içinde yüzde 63’ten fazla ve son 30 günde yüzde 10 artış gösterdi. Hem Avalanche (AVAX) hem de Cardano (ADA) yıl içinde yüzde 64’ten fazla artış gösterdi. İşte analiste göre bu üç kripto paranın neden Bitcoin’den daha yükseğe çıkmaya hazır olabileceğine  dair argümanlar…

AVAX gibi layer-1 Blockchain’leri ivme kazanıyor

Bu kriptoların üçü de önde gelen layer-1 Blockchain’lerdir. Bu Blockchain’leri kripto endüstrisinin “yapı taşları” olarak düşünebilirsiniz. Ethereum gibi bir layer 1 Blockchain’ine sahip olduğunuzda, bunun üzerine inşa etmeye başlayabilirsiniz. Bu da NFT’ler akıllı sözleşmeler, merkezi olmayan finans (DeFi), Blockchain oyunları ve web3 merkezi olmayan uygulamalar gibi şeylerin keyfini çıkarmak anlamına gelir.

Daha da önemlisi, tüm bunlar Bitcoin Blockchain’inin sunmak için tasarlanmadığı yeniliklerdir. Bitcoin, her şeyden önce, altına benzer potansiyel bir değer deposudur. Bitcoin’in anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto da onu eşler arası bir elektronik nakit sistemi olarak tasarlamıştır. Ancak bunun ötesinde Bitcoin, büyük Layer 1 Blockchain ağlarında bulabileceğiniz işlevsellik ve çeşitliliği sunmuyor. Örneğin, merkezi olmayan finans (DeFi) dünyasına dahil olmak istiyorsanız, Ethereum gibi bir Blockchain’ini tercih edersiniz.

Sonuç olarak, şu anda güçlü bir yatırım tezi layer-1 Blockchain’leri içeriyor. Bu zincirlerin üçü de – Ethereum, Cardano ve Avalanche – oldukça çeşitli ve hepsi de piyasa değerine göre ilk 15 kripto para birimi arasında yer almaktadır. Piyasa değeri açısından Ethereum yalnızca Bitcoin’i takip etmektedir. 2017’de piyasaya sürülen Cardano, şu anda piyasa değeri açısından 7 numaralı kripto olarak yer alıyor. Son kripto boğa piyasası rallisi sırasında Avalanche potansiyel bir “Ethereum katili” olarak dikkat çekti. Ocak 2023’te Avalanche, büyük kurumsal ve devlet müşterilerine  Blockchain hizmetleri sunmak için Amazon Web Services ile önemli bir ortaklık anlaşması imzaladı.

Her layer-1 ağı aynı değil

Bununla birlikte, tüm layer-1 Blockchain’leri Ethereum, Cardano ve Avalanche ile aynı tür performansı görmüyor. Örneğin, daha küçük ağlara bakarsanız, analiste göre birçoğu şu anda gerçekten mücadele ediyor. Zira Aptos (APT) son 30 günde %9, Algorand (ALGO) ise %11 değer kaybetti.  Buradaki en büyük etken, yatırımcıların kaliteye doğru genel bir kaçışı gibi görünüyor. Duyarlılık 2023’te kripto için belirgin bir şekilde yükselişe dönmüş olsa da, henüz ormandan çıkmadığımıza dair bir farkındalık var. Örnek vermek gerekirse: Bitcoin yılın ilk üç ayında durdurulamaz gibi görünüyordu ancak şimdi 30.000 doları aşmakta zorlanıyor.

Sonuç olarak, yatırımcılar hala yüksek kaliteli isimler arıyor. Bu da genellikle büyük piyasa değerlerine ve en büyük Blockchain ekosistemlerine sahip kriptolara odaklanmak anlamına geliyor. Bu durum, bazı layer-1 Blockchain’lerinin neden bu kadar iyi performans gösterirken diğerlerinin gösteremediğini açıklıyor.

Hangi layer-1 Blockchain’i en iyi yatırım?

Analiste göre en iyi layer-1 Blockchainleri arasında seçim yaparken, bariz seçim Ethereum olacaktır. Bu kripto, tıpkı Bitcoin gibi, kurumsal yatırımcıların favorisidir. Büyük bir piyasa değerine, iyi çeşitlendirilmiş bir ekosisteme ve büyük bir geliştirici tabanına sahiptir. Ethereum ayrıca NFT işlem hacmi açısından 1. sırada ve bir Blockchainde gerçekte ne kadar faaliyet gerçekleştiğini belirlemek için önemli bir ölçüt olan Toplam Kilitli Değer (TVL) açısından 1. sırada yer alıyor.

Bununla birlikte, uzun vadede Ethereum’dan daha iyi performans gösterebilecek bir aday arıyorsanız, analiste göre bu Cardano’dur. Basulto, “Hiçbir zaman 3,10 doların üzerinde işlem görmemiş olan bu kripto, bu yıl hızla yükseliyor. Yıl içinde %64 artış göstererek hem Ethereum hem de Bitcoin’e ayak uydurdu. Ve DeFi’ye dayanan yeni bir stratejisi var ve bu strateji çok başarılı. Cardano için en son ilk çeyrek 2023 ölçümleri geldi ve tüm sinyaller yeşil renkte yanıp sönüyor,” ifadelerini kullanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir