Bir insan kaç gün aç ve susuz kalabilir? Bir insan kaç saat aç ve susuz yaşayabilir?

Depremden saatler hatta günler sonra enkaz altından çıkan depremzedeler hayatta olanlara da umut verdi. Bu kadar vakitte aç ve susuz bir şekilde hayata tutunmaya çalışan depremzedeler akıllara günlerce aç ve susuz hayatta kalınabilir mi, en uzun yemek yemeden ve su tüketmeden kaç gün dayanılır gibi soruları da beraberinde getirdi. Peki, aç ve susuz kaç gün yaşanır?

NORMAL BİR İNSAN KAÇ GÜN SUSUZ KALABİLİR?

Bilimsel araştırmalara göre, vücudun susuzluğa dayanabileceği en uzun süre 1 hafta olarak belirlenmiştir. Açlıkta ise genel kabul gören süre 3 haftadır. İnsan vücudunun düzgün bir şekilde işlevine devam edebilmesi için fazla miktarda suya ihtiyacı vardır ve bir kişi su olmadan yalnızca birkaç gün hayata tutunabilir. Kişinin hayati fonksiyon seviyeleri ve ortam gibi diğer birçok faktör de su ihtiyacında çok önemli bir rol üstlenir, bu nedenle birinin su tüketmeden ne kadar dayanabileceğini söylemenin güvenilir bir yolu yoktur. Vücudun su kaybetmesine tıp dilinde dehidrasyon denir.

Dehidrasyon hızla gerçekleşir, aşırı susama, yorgunluk ve müdahale edilmezse sonucunda organ yetmezliği ve can kaybına sebep olur. Kişi, ilk gün susuzluktan ve hafif halsizlikten yakınırken, üçüncü güne ulaştığında organ yetmezliğine geçebilir. Susuzluk durumunda vücut öncelikle dışarıdan aldığı sıvıyı harcar ve daha sonra su ihtiyacını yağ hücrelerinde biriktirip depoladığı suyu kullanarak giderir. Susuzluk devam ederse belirli bir zaman sonra diğer organlara su/kan akışı azalır.

Bir kişinin ne kadar suya ihtiyacı olduğunu değiştirebilecek faktörler şunları içerir:

  • Yaş

  • Aktivite seviyeleri

  • Genel sağlık

  • Boy ve kilo gibi bedensel faktörler

  • Cinsiyet

  • Ortam ısısı

İNSAN KAÇ GÜN SONRA AÇLIKTAN ÖLÜR? BİR İNSAN SADECE SU İÇEREK KAÇ GÜN YAŞAR?

Yemek yemeden hayatta kalmanın süresi, vücut ağırlığına, genetik özelliklere, diğer sağlık sorunlarına ve en önemlisi vücudun ne kadar susuz kaldığına bağlı olarak değişir. Uzun soluklu açlık ve sıvı kaybı sonucunda oluşan kan basıncındaki düşüş ani bayılmalara yol açabilir. Sıvı ve gıda tüketmeden insanlar genellikle 10 ile 14 gün içinde hayat mücadelelerine yenik düşebilirler.

Sağlıklı insanların yeterli sıvı aldıkları halde hiç yemek yemedikleri durumlar ile ilgili güvenilir bilgi yoktur. Hindistan’ın bağımsızlığı için açlık grevi yapan Mahatma Gandhi, ağzına yemek koymadığı halde –yalnızca ağzını ıslatacak kadar su içiyordu- 21 gün dayandı. Aynı susuz kalmak gibi kişiden kişiye değişen bir durum olduğu için kesin bir veriye ulaşmak zor.

Vücudun hayatta kalmak için gıdalardaki besin maddelerine ihtiyacı vardır. Hücreleri yenilemek ve hayati vücut süreçlerini idame ettirebilmek için protein, karbonhidrat ve yağların yanı sıra vitamin ve mineralleri de kullanır. Yiyecek olmadan vücut kendi dokusunu yakıt olarak kullanmaya başlar, ancak bunu da uzun soluklu olarak yapamaz.

Bilim adamları, ortalama bir insanın yiyeceksiz ne kadar dayanabileceğinden tam olarak emin olmadıkları gibi geleneksel deneylerde de açlık üzerine yapılan çalışmalar kişinin; boy-kilo endeksi, yaşı ve sağlık sorunları gibi farklardan dolayı değişkenlik göstermiştir.

Gıda ve Tarım Örgütü’nün verilerine göre uzun süreli açlıklarda en büyük sıkıntıyı çocuklar ve anneler yaşamaktadır. Dünyada çocukların 6,5 milyonu daha 5 yaşına gelmeden hayatını kaybetmektedir. Bu 6,5 milyon çocuğu %50’si açlıktan veya düzensiz beslenmeden dolayı hayatını kaybetmektedir.

BÖBREKLER KAÇ GÜN SUSUZ KALINCA ALARM VERİYOR?

Vücutta yeteri kadar su olmadığında bir diğer uyarı sistemimiz de idrarın miktarı ve rengi olmakta. Böbrekler susuz kaldığında belirtilerini idrar ile gösterebilir. Diğer belirtileri gözden kaçırsanız veya başka durumlarla karıştırsanız bile az idrara çıkış ve normalden daha koyu idrar rengi, bizim az su içtiğimiz konusunda bünyeyi hemen uyarır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x